Međunarodni “KnowHow / DoHow” za Hrvatsku

Što Maltežane čini opuštenijima i zadovoljnijima od Hrvata?

Nalazimo se na Malti gdje radimo na projektu “International KnowHow / DoHow for Croatia”.

Valletta

Projekt podržava KAIROS mentor Andreas Wil Gerdes kako bi potaknuo ostvarenje cilja HRVATSKA 2.0 temeljenog na zdravom življenju, digitalizaciji i osnaživanju ljudi.
#healthyliving, # digitalization i #empoweringpeople.

Andreas je počeo posjećivati Hrvatsku 2017. godine te je osmislio ono što on naziva HRVATSKA 2.0, a temelji se na IOT konceptu (integritet, otvorenost i transparentnost) kao brandu i kao putu ka prosperitetu Hrvatske.

Marsaxlokk

Udruga Zemljane staze ovim projektom podržava osvješćivanje građana Republike Hrvatske o važnosti podizanja kvalitete življenja poboljšanjem okolišnih uvjeta i osiguranjem dostupnosti zdrave hrane.

– Ovim projektom stanovnicima Hrvatske (ali i svim drugim zainteresiranim ljudima, bez obzira na nacionalnost, vjeru, spol, rasu i druge kriterije podjela) želimo pružiti uvid u način življenja koji se na Malti pokazao izvrsnim i održivim. Želimo pozitivne aspekte života na Malti predočiti i pretočiti u život hrvatskih građana.

Valletta

Tijekom posljednjih 8 godina, na Malti su se dogodile brojne promjene, prije svega u odnosu ljudi prema svakodnevici, prema sebi samima, prema svom zdravlju, ali i okolišu u kojem žive.
Mnogi Maltežani okrenuli su se proizvodnji i pripremi hrane, birajući pri tome organsku, zdravu hranu biljnog porijekla.
Vidljivo je da stanovnici Malte mnogo važnosti pridaju tzv. alternativnim metodama održavanja zdravlja te mnogo ulažu u prevenciju i ojačavanje kapaciteta organizma da se sam iscjeljuje i brani od bolesti te da održava postignutu ravnotežu. To je primjetno i u nazivima restorana i projekata koji se događaju na Malti, tako postoje restorani i trgovine koji se zovu Balance Bowl, Dr Juice, Pure Living, itd., što sve ukazuje na činjenicu da Maltežani dobro znaju da je zdrav život usko povezan sa zdravom prehranom.
Malta je izvrstan primjer provedbe koncepta #ImmunityWellness u praksi.

Također se Maltežani okreću jogi, meditaciji, povezivanju s prirodom. Na taj način iscjeljuju duboko urezane traume koje nas često drže prikovanima u situacijama i na mjestima koja nisu dobra za nas i ne omogućuju nam napredak i razvoj, te u konačnici rezultiraju neispunjenim i nesretnim življenjem.

Valletta

I mogu reći da su rezultati na Malti zaista i vidljivi.
Prva stvar koju sam primijetila ovdje jest da su Maltežani izuzetno ljubazni i susretljivi, i to na način koji je rijetko viđen u Hrvatskoj.
Micanje u stranu na ulici (čak i kada je prepreka na mojoj strani), pozdravljanje iako se ne poznajemo (uz obavezan smiješak, naravno), čavrljanje na autobusnoj postaji, toplina i dobrohotnost, obilježje je Maltežana koje bih svakako voljela preslikati na hrvatske građane.
Osobito me se dojmila ljubaznost i pristupačnost vozača u javnom prijevozu, netipična za hrvatsko podneblje, a jednako je ljubazno osoblje u restoranima, kao i liječnici u bolnici, na načine sasvim različite od hrvatskih uobičajenih načina ophođenja.

Valletta

Sveprisutna nervoza, neprekidna užurbanost, nemogućnost pronalaska vremena za prijatelje i druženja, osjećaj težine i pritiska, egzistencijalna anksioznost, na Malti su gotovo nepoznanica.

Što Maltežanima osigurava ovakvu lakoću življenja, nisku razinu stresa i osjećaj mira pokušat ćemo otkriti u sljedećim danima.

“Sve je bolje na Malti!” – možda ovako zvuči dosadašnji tekst. No, to ne mora nužno biti tako.
Izazivam vas da pronađete nešto u čemu smo bolji od Malte!

A zatim da razmijenimo najbolje od naših strana i dodatno unaprijedimo kvalitete življenja, i u Hrvatskoj i na Malti.

– napisala Natalija Svrtan

Pozdrav iz Vallette