Glifosat u EU do 2034?

– Opasnost za zdravlje i okoliš te kršenje volje građana

Danas je objavljen prijedlog Europske komisije za obnovu dozvole za herbicid glifosat.

VAŽNO: DETALJI ZNANSTVENOG SKUPA U EUROPSKOM PARLAMENTU 18. RUJNA 2023 – klik na link!

Prijedlaže se obnova dozvole za sljedećih 10 godina, pa ako se kvalificirana većina država članica složi, uporaba glifosata u EU bila bi dopuštena do 2033. To bi bilo u oštroj suprotnosti s voljom Europljana. Prije pet godina milijun građana službeno je zatražilo zabranu, a nedavno istraživanje IPSOS-a u 6 zemalja EU-a pokazuje da se samo 14% građana slaže s produljenjem dozvole za uporabu glifosatu. U međuvremenu, postoji ozbiljna zabrinutost oko sigurnosnih procjena Agencije EU za kemikalije ECHA i Agencije za sigurnost hrane EFSA. Vrhunski znanstvenici objasnili su ozbiljne nedostatke i nedostatke u ocjeni na raspravi u Europskom parlamentu za glifosat, proizvod formulacije MON 52276 i njegove sastojke. Naša krovna organizacija PAN Europe također je utvrdila da niz nalaza EFSA-e čini ponovno odobrenje glifosata u suprotnosti sa zakonom EU. Države članice EU-a raspravljat će o prijedlogu ovog petka i glasovati 12. listopada.

PISMO MINISTRICI VUČKOVIĆ

Anketa u šest zemalja EU: građani ne podržavaju obnovu glifosata

U nedavnoj anketi IPSOS-a u 6 zemalja EU (Danska, Francuska, Njemačka, Poljska, Rumunjska i Španjolska), građani su jasno pokazali svoje protivljenje obnovi glifosata. Samo 14% je za produljenje dozvole za upotrebu glifosata. Dvije trećine (62%) građana EU-a u tim zemljama odgovorilo je da bi korištenje glifosata trebalo zabraniti u Europi. Među 6 zemalja, Francuska je imala najveći postotak građana (70,5%) za zabranu.

Kancerogenost, genotoksičnost, neurotoksičnost

Nedavna studija stručnjaka toksikologa otkrila je da je ECHA odbacila važne nalaze o kancerogenosti i zanemarila dokaze da glifosat izaziva oksidativni stres, priznati mehanizam koji može dovesti do raka. EFSA se u svojim zaključcima pogrešno oslonila na ECHA-inu klasifikaciju glifosata kao ‘nekarcinogenog’. Ovo je kritičan propust jer bi prihvaćanje ovih znanstvenih dokaza neizbježno dovelo do zaključka da se odobrenje za glifosat ne može produžiti prema zakonu EU-a.

Ovotjedni sastanak stručnjaka u Europskom parlamentu otkrio je da postoji još nekoliko važnih nedostataka u radu ECHA-e i EFSA-e. Genotoksičnost, kancerogenost, neurotoksičnost, oštećenje crijevnog mikrobioma i mnogi vrlo štetni učinci na tlo, vodu i bioraznolikost nisu pravilno procijenjeni. To je djelomično zbog zastarjelog i vrlo pristranog pristupa provedbi smjernica koje se koriste u tim procjenama i prilagođene industriji. Pregled najnovije neovisne znanosti daje sasvim drugačiju sliku štete koju nanose glifosat i njegove formulacije. Profesor Michael Antoniou s Kings Collegea u Londonu pozvao je regulatore da saslušaju dokaze koje prilaže neovisna znanost.

Agencije EU također obmanjuju javnost jer podnositelji zahtjeva nisu temeljito procijenili toksičnost cijelog proizvoda (reprezentativne formulacije). Postoje praznine u podacima za određene sastojke, a drugi su potencijalno kancerogeni, dok recenzirane studije pokazuju da formulacija koja se koristi u Europi (MON 52276) uzrokuje niz štetnih učinaka u ispitivanjima na životinjama. Stoga je ponovno odobrenje glifosata kršenje zakona EU i sudske prakse prema kojoj se pesticid može odobriti samo ako se dokaže da ne uzrokuje kancerogenost ili dugotrajnu toksičnost. (Sažetak uskoro dostupan na web stranici PAN Europe)

Prijedlog Komisije

Predloženo razdoblje odobrenja je 10 godina umjesto izvornih 15 godina koje su tražili proizvođači, pri čemu se ne dopušta uporaba za sušenje prije žetve. Uporaba za sušenje prije berbe opasna je i zastarjela uporaba, već je ograničena u nekoliko zemalja EU-a. Tu praksu je odavno trebalo zabraniti za sve herbicide, pa ovo i nije baš neki ustupak.

Dozvola na 10 godina bila bi katastrofa za ljudsko zdravlje i okoliš.

Općenito, prijedlog uključuje nekoliko pravno neobvezujućih prijedloga državama članicama, koje sigurno neće uspjeti osigurati visoku razinu zaštite ljudskog zdravlja i bioraznolikosti, kako to zahtijeva zakon EU.