Europska građanska inicijativa “Spasimo pčele i poljoprivrednike” sakupila više od milijun potpisa

Ako Europska komisija potvrdi ovu EGI, Europska komisija i Europski parlament morat će odgovoriti na zahtjeve građana za uspostavljanjem poljoprivrede bez sintetičkih pesticida.

Inicijativa “Spasimo pčele i poljoprivrednike” ima tri glavna cilja:
1. postupno ukidanje sintetičkih pesticida (smanjenje do 80% do 2030. i izbacivanje pesticida iz poljoprivredne proizvodnje u EU do 2035.)
2. ponovno uspostavljanje biološke raznolikosti
3. potpora poljoprivrednicima u prijelazu na organsku poljoprivredu i za istraživanja u ovom području.

U trenutku slanja ovog priopćenja za javnost prikupljen je 1.139,351 potpis.

Dr. Martin Dermine, službenik za politiku u PAN Europe, jedne od vodećih organizacija koja stoji iza ove EGI kaže: “Privodimo kraju ovo uspješno dvogodišnje putovanje na kojemu smo mobilizirali civilno društvo diljem EU-a za borbu protiv pesticida. S ovim drugim uspješnim EGI-jem protiv pesticida, građani šalju vrlo jasan signal institucijama EU-a i Europskoj komisiji da se sintetički pesticidi moraju postupno ukinuti, a ne samo smanjiti za 50%, kako predlaže Europski zeleni plan. “
 

Natalija Svrtan, suradnica na kampanji u PAN Europe, kaže: “Naš uspjeh mora se odraziti na tekuću reviziju Direktive o održivoj uporabi pesticida: praznim obećanjima političara kada je u pitanju učinkovita zaštita biološke raznolikosti od devastacije pesticidima mora doći kraj. Znanstvenici dokazuju da je industrijska poljoprivreda glavni uzrok kolapsa biološke raznolikosti i odgovorna je za izazivanje bolesti kod građana. Krajnje je vrijeme da uspostavimo izgubljeni sklad između poljoprivrede, okoliša i biološke raznolikosti, otvarajući put za prijeko potreban prijelaz na ekološku poljoprivredu.”

Hrvatska se, na žalost, nije iskazala, građani Hrvatske sudjelovali su s tek nešto više od 1.300 potpisa, čime smo se svrstali na dno ljestvice.

Kako će se uspjeh ove inicijative odraziti na život građana Republike Hrvatske, a kako na poljoprivrednike?

Građani Republike Hrvatske će napokon, nakon decenija izloženosti opasnim kemikalijama, moći osjetiti poboljšanje zdravlja, jer će se u okolišu značajno smanjiti količina otrova. Konzumirat ćemo zdraviju hranu, a u vodi će se također smanjiti količina opasnih kemikalija.
Poljoprivrednici će također biti zaštićeni od opasnih kemikalija kojima su izravno izloženi prilikom primjene, a osim toga, morat će svoje dosadašnje poslovanje uskladiti sa zakonskom regulativom.

“Zato, pozivamo poljoprivrednike da već sada počnu planirati prijelaz na ekološku proizvodnju. Neće biti lako ako promjenu dočekaju nespremni, jer će vjerojatno prva od stavki koja nas očekuje biti ukidanje poticaja za poljoprivrednike koji se nisu preorijentirali na održivu i zdravu poljoprivredu. No, do tada ima još dovoljno vremena, neće biti problema ako odmah krenete s planiranjem, osobito uz podršku Ministarstva poljoprivrede.” – rekla je Svrtan

Organizatori Inicijative imaju tri mjeseca za predaju potpisa nacionalnim nadležnim tijelima kako bi isti prošli proces validacije.
Nadležna tijela tada imaju mjesec dana da potvrde potpise.