Zagovaranje zabrane glifosata:
Udruga je objavila izvješće o alternativama glifosatu i pozvala nadležne institucije u Hrvatskoj na podršku zabrani ovog herbicida, koji je klasificiran kao potencijalni karcinogen i toksičan za okoliš. Ovaj poziv je dio šireg trenda poticanja nekemijskih metoda u poljoprivredi
Hormonski poremećaji: Pesticidi poput neonikotinoida i organofosfata djeluju kao endokrini disruptori, što može dovesti do problema s reprodukcijom, razvojem ploda i povećanog rizika od raka.
Neurotoksičnost: Dugotrajna izloženost pesticidima povezana je s poremećajima živčanog sustava, poput povećanog rizika od Parkinsonove bolesti i smanjenja kognitivnih funkcija.
Akutne reakcije: Izloženost pesticidima kroz hranu, vodu ili zrak može uzrokovati simptome poput mučnine, povraćanja, vrtoglavice i iritacije kože.
Kandidati za zamjenu
Iako je od 2011. godine zakonski obvezno postupno ukidanje 55 pesticida klasificiranih kao posebno štetnih, njihova prisutnost u hrani se dramatično povećala u posljednjih deset godina. Tek nekoliko ih je zabranjeno za korištenje u EU.
Ovi pesticidi uključuju tvari koje su povezane s rizicima poput karcinogenosti, toksičnosti za razvoj ploda, i poremećaja endokrinog sustava.
Osim toga, više od 40% hrane u EU sadrži tragove barem jednog pesticida, dok u nekim slučajevima proizvodi imaju ostatke više od deset različitih pesticida.
Kombinirani učinci ovih pesticida na ljudsko zdravlje i okoliš još uvijek nisu dovoljno istraženi, što dodatno povećava zabrinutost stručnjaka i javnosti.
Ove informacije naglašavaju hitnost regulacije i zamjene štetnih pesticida održivim alternativama.